| Lugar de origen: | Porcelana |
| Nombre de la marca: | Jnicon |
| Certificación: | TUV, UL, 3C, CE, ROHS, ISO90001 |
| Número de modelo: | Conectores circulares impermeables |
| Cantidad de orden mínima: | 100 (10 parejas de muestras) |
|---|---|
| Precio: | negotiable |
| Detalles de empaquetado: | 1.bolsa de plástico 2.cargón 3.Según las necesidades del cliente |
| Tiempo de entrega: | 3-5 días |
| Condiciones de pago: | LC, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Capacidad de la fuente: | 10000 pares/día |
| tipo de producto: | conector circular de 3 pines | Corriente y tensión: | Conector de alimentación de 50 A y 500 V. |
|---|---|---|---|
| Durabilidad: | 1500 veces conectar/desconectar | Nivel impermeable: | IP67 |
| Solicitud: | Pantalla LED, Equipo eléctrico | Material de contacto: | aleación de cobre ((placa de oro) |
| Resaltar: | 50A waterproof electrical connectors,M25 quick lock connectors,500V outdoor waterproof connectors |
||
Jnicon 3 Pin Male Female Waterproof Circular Connector 50A LED Lighting IP67
Description of Jnicon 3 Pin Male Female Waterproof Circular Connector
1. 2pin, 3pin, 9pin, 22 pin, 32 pins are available.
2. The max.cable diameter: 16.0 mm.
3. plug/unplug locking style,easy to assemble.
4. stable, compression, anti-explosion and anti-deformation.
5. gold-plated contact, high performance of corrosion resistance and electrical conductivity effectively deal with temperature rise.
6. protection level: IP67
Specifiction of 10A waterproof circular connector
| Connecting mode | plug/unplug Locking |
| Protection level | IP67 |
| Cable specification | Max 10AWG |
| diameter range | Φ6-Φ16 |
| Current rating(A) | 50A |
| Operating voltage(AC.V.rms) | 500V |
| Withstand voltage(AC.V)1min | 2500V |
| Temperature rating | -40°C~105°C |
| Method of connecting cable | Solder |
| Prevent the combustion level | UL94-V0 |
| Material | |
| Shell&insulated parts | High performance engineering plastics |
| Contact pin | Copper alloy(gold-plated) |
| Spring | Stainless steel |
Product detail picture
♦ Your drawings and samples are warm welcomed since our professional R&D team can help to customize the items you want.
♦ It can effectively resist vibration and shock, and can prevent broken connection caused by pulling cables. It is absolutely reliable and convenient to plug in very limited space.
![]()
FAQ
Q: How to buy your products?
A: You need to do as followings:
* Confirm Current Rating and Number of Contacts
* Confirm Connector and Contact Gender
* Confirm Assembly style
* Confirm Mating style ( series or parallel)
* Confirm Cable OD size
* Confirm Cable Length and Material.
Q. Do you have any MOQ limit for led light order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q: Do you have a guarantee of your product quality?
A: Yes, we provide warranty for one year.
Persona de Contacto: Ms. Carly Lu
Teléfono: +86 15986694303
2 conectores circulares impermeables del Pin, conectores de cable circulares de 50A 500V
conectores circulares impermeables del Pin 20A 3, conectores circulares de M19 IP68
5 conectores circulares impermeables del Pin, conector circular IP67 del cable de transmisión M25
Señal del poder 2 del conector 3 de la prueba IP67 M19 del polvo buena estirando resistencia
Diseño flexible impermeable hembra-varón del sello de extremo del Pin del conector de poder 3
Conector de los datos de la prenda impermeable de M16 IP68, conector hembra-varón impermeable IP68